CAVA TESİSATA HOŞ GELDİNİZ ...

 
7/24 Açığız
AdresAhmet Arif Cd. 67-61, 34517 Beylikdüzü Osb Esenyurt/İstanbul
Sosyal Meda Hesaplarımız
Petek Temizleme
Ataköy Petek Temizleme

Ataköy Petek Temizleme Kombili ve petekli ısıtmalarda petek temizletme neden yapılır? Petek temizletme işlemi özetle ‘verimlilik’ için yapılır. Doğalgazlı kombi ve duvar radyatörleri (petekler) ikilisinden oluşan ısıtma sistemleri şebekeden aldıkları suyu ısıtarak kendi içinde çevirir. Ancak su azaldıkça yeni su alarak ısıtma işlemine devam ederler. Özellikle su kirliliği fazla olan veya sudaki kireç oranı yüksek olan şehirlerde çok daha fazla tortu peteklerde kalıntı bırakır. Bu durum oluştuğunda ise peteklerin temizletilmesi ve bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi gerekir. 

Petekler Neden Temizletilir?

Petekler ısıtma işlemini yerine getirmek için haznelerinde ki rezidanslardan geçen sıcak suyu sorunsuz iletmelidir. Ancak rezidansların dikey- paralel olarak tasarlanması ve tabanda çamur birikmesi sonucu zamanla daha az su kanallardan geçer. Peteklerde tortuların tıkadığı kanallar netice olarak ısıtma engeli oluşturur. 

Petek temizleme

Ataköy Petek Temizleme Peteklerin tıkanması kombinin daha çok çalışıp daha az sıcaklık üretmesi anlamına gelir. Bu şekilde çalışmaya devam eden kombilerde ise bakım ve onarım masraflarının ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. 

Genel olarak bakıldığında üç nedenden ötürü peteklerin temizletilmeye ihtiyacı vardır:

  1. Evi ısıtmak
  2. Arızaları engellemek
  3. Fatura tutarını düşürmek

Bu nedenlerle ve daha fazla yararı için petek temizletmek senelik veya iki senelik olarak yapılması tercih edilmektedir. 

Petek Temizleme Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Peteklerin ne kadar zaman aralıkla temizletileceği bölgeden bölgeye göre farklılık gösterir. Bunun için kombinin ne kadar kullanıldığı ve bölgede şebeke suların durumu göz önüne alındığında kesin bir şey söylenemez. Petekler ve kombi ile ilgili bazı belirtiler ise kesin olarak temizletme zamanının geldiğinin habercisi olabilir. 

Eğer; Evinizde çok gaz kullanmanıza rağmen ısıtma sağlanamıyorsa 

Faturalar yüksek geliyorsa ilk akla gelen peteklerin temizletilmesi olmalıdır. Sorunun kaynağı kombi veya peteklerin reglaj ayarının yapılmaması olabilir. 

Ataköy Petek Temizleme

Peteklerin temiz olup olmadığını anlamak için evinizin ısıtma ihtiyaçlarını bilmenizde işinize yarayabilir. Evinizin ısı yalıtımı olup olmaması, çevre dairelerin durumu, kombi ve tesisat temiz haldeyken çalışma performansının nasıl olduğunu bilmek yararlıdır. Eğer eski bir eve taşındıysanız sizden önceki sakinlerin evi nasıl kullandığını bilmek imkânsız olacağından en başta petek temizletme yaparak ısıtma sorunlarına engelleyici önlem alınması tavsiye edilir. 

Eğer bu belirtilerden birine evet cevabı veriyorsanız petek temizleme zamanı gelmiştir

Peteklerde görülen bazı işaretler kesin olarak peteklerin kirliliğini işaret edebilir

  • Petek vanalarında kanama varsa
  • Petek vanalarından hava alındığında çamur akıyorsa
  • Kombi açıkken peteklerin bazı kısımları sıcak bazı kısımları soğuksa
  • Kombi sıcak suyu sürekli üretiyor buna rağmen ev ısınmıyorsa
  • Kombi yüksek sesle çalışıyorsa

Bu belirtiler petek rezidansında kirliliğin habercisidir. 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek temizleme
Ataköy Petek Temizleme

Ataköy petek temizleme hizmetleri için bizi aradığınızda mobil ekibimiz en kısa sürede adresinizi ziyaret eder. Bütün süreç boyunca bir noktadan temizleme operasyonu gerçekleştirilir. Tercihen banyoda ki radyatör sökülerek yerine vakumlu, basınçlı ve hazneli temizleme makinası takılır. Sisteme verilen ilaçlı su ile çöken tortular veya borulara yapışan kireç vb sökülerek makine haznesinde toplanır. İşlem sonucunda kombi ve petekleriniz ilk günkü gibi çalışır vaziyettedir. Temiz petekler en az 1 en çok 3 kış daha verimli şekilde evinizi ısıtabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *