CAVA TESİSATA HOŞ GELDİNİZ ...

 
7/24 Açığız
AdresAhmet Arif Cd. 67-61, 34517 Beylikdüzü Osb Esenyurt/İstanbul
Sosyal Meda Hesaplarımız
Bakırköy Petek Temizleme

Bakırköy Petek Temizleme Petek temizleme neden yapılır? Kombi ve petekli ısıtma sistemleri konutlarda en çok tercih edilen ısıtma sistemleridir. Kolay kullanılması, çevreye daha az zarar vermesi, doğayı koruması ve kolaylık açısından tercih edilen doğalgaz kombi ısıtması iki şekilde çalışır. Yoğuşmalı kombiler ve standart kombiler iki farklı çalışma sistemidir. Yoğuşmalı kombilerde tesisatta dolaşan sıcak buhar ısıtmayı sağlar, standart kombiler sıcak su ile ısıtma görevini yerine getirir. Sıcak suyla ısıtma genel olarak; yerden ısıtmada kapalı sistem veya şebeke suyuna bağlı açık sistem kullanılır. Şebeke suyu kullanılan kombi ve petek sistemi olarak kullandığımız %80’lik yaygın kullanıma sahip kombilerdir. 

Petek temizleme
Bakırköy Petek Temizleme

Eğer kombi yoğuşmalı değilse veya yerden ısıtma yoksa bu standart ısıtma olarak kabul edilir. Dünya enerji kurullarınca kış için en uygun ısıtma çözümü jeotermal yani sıcak suyla ısınmadır. Ekonomik ve temiz olan bu sistem kullanım bakımından da masrafsızdır. Yalnızca şebeke suyu ile gelen mineraller, kireç ve çamur ısıtma kanallarını tıkar bu da biraz bakım ve maliyet gerektirir. Normal şartlarda peteklerin standart olarak her kış eğer ihtiyaç yoksa iki senede bir temizletilmesi önerilir. Bir kere yapılacak bir masraf iki kış rahatlıkla ısınmak için ve enerji giderlerini düşürme açısından faydalıdır. 

Petekler Neden Temizletilir?

Bakırköy Petek Temizleme Peteklerde biriken çamur ve tortular kanalları tıkar ve sıcak su geçişini engeller. Bu durumda ev ısınmayacak ve kombilerin motoru hızla tükenecektir. Evin daha iyi ısınmasını sağlamak, motorun ömrünü uzatmak, faturadan tasarruf etmek ve uzun dönemde kombinize iyi bakmanız için peteklerinizi senelik yıkatmanız önerilir. 

Petek Temizleme
Bakırköy Petek Temizleme

Resmi kaynaklara göre kombiler radyatörlerde temiz su kanallarıyla %30 daha tasarruflu kullanılabilir. Bu tasarruf miktarı ise gerçekte %50’lere kadar çıkabilir. Özellikle ısı yalıtımının olduğu binalarda ısınma masrafları çok daha aşağılara düşer. Elde edilen kar ise kullanım miktarına göre yükselecektir. Örneğin küçük çocuklu veya evcil hayvanlı evlerde ısınma maliyetleri hızla düşer. Faturanın %30 daha düşük gelmesi 600 tl’de 180 tl kar, 900 tl’de 270 tl kar etmektir yani neredeyse faturanın 1/3 kadarından tasarruf edilir.

Peteklerde kir birikimi sıcak suyun geçişini engeller ve peteğinizin yüzey alanının %25-%70’ına kadarını kullanamayabilirsiniz. Peteğinizde bölgesel soğukluklar varsa kombinizin derecesini yükseltmek sadece boşa harcanan bir enerjidir. Tıkanmış petekler evi ısıtmada yetersiz kalır.

petek temizleme
Bakırköy Petek Temizleme

Petek Temizleme Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Peteklerin temizlenme zamanının geldiğinin en açık göstergesi kombi açık olsa da evin ısınmaması ve faturaların yüksek gelmesidir. Muhtemelen verimsizliğin kaynağının kombi olduğu düşünülür oysa kombiler çalıştıkları sürece performans sorunu yaşanmaz. Kombiler çalışıyorlarsa ve sıcak suyu sisteme aktarıyorlarsa genellikle iyi durumda oldukları varsayılabilir. Diğer yandan ev ısınmaması durumunda ilk düşünülmesi gereken peteklerin ısınıp ısınmadığıdır. 

Peteklerin Kirlenme Belirtileri

Genellikle bu belirtilerden biri veya birkaçı sizde varsa peteklerin çalışmadığı düşünülebilir.

  • Kahverengi sızıntı
  • Kanama
  • Bölgesel soğukluk
  • Kombi yüksek sesle çalışır.

Bu durumları yaşadığınızda petekleri temizletmek en iyi çözümdür. 

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Bakırköy petek temizleme hizmetleri için bizi aradığınızda mobil ekiplerimiz adrese gelerek evi dağıtmadan kolaylıkla sorunun üstesinden gelir. Kanal temizleme makinaları ile sisteme verilen ilaçlı su çevrilerek, basınçlı suyla kanallarda ki; tortu, çamur, mineral, kireç vb atıklar makine haznesine toplanarak gerçekleştirilir. Bütün işlem bir noktadan yapılarak evinizin bölümlerine girilmemesiyle süreç çok daha kolay ilerler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *