CAVA TESİSATA HOŞ GELDİNİZ ...

 
7/24 Açığız
AdresAhmet Arif Cd. 67-61, 34517 Beylikdüzü Osb Esenyurt/İstanbul
Sosyal Meda Hesaplarımız

Güneşli Petek Temizleme

Petek Temizleme
Güneşli Petek Temizleme

Güneşli Petek Temizleme Petek temizleme nedir? Petek temizleme neden yapılır? Petek temizleme doğalgaz ve kombi ile ısınan evlerde standart olarak 12-24 ay periyotlarla yapılması gereken bir işlemdir. Petek temizliği kombinin performansını etkiler ve peteklerin daha iyi ısıtması için yapılır. Peteklerin içerisini görmesek de, içerisinde paralel olarak dizilmiş rezidanslarda zamanla tortular birikir. Bu birikintiler ise sıcak su geçişini engelleyerek peteklerin ısınmasını engeller.

Peteklerde ki tortu neden oluşur? Doğal su kaynağından gelen mineraller, kireçle oluşan tortular birikir. İleri boyutlarda kombi kazanının aşırı ısınmasına ve sonuç olarak arızaya bile sebebiyet verebilir.

Petek Temizleme Maliyeti Nedir?

Petek sisteminin yıkanması maliyetli midir? Her yıl kış aylarında en çok görülen dört arıza tipinden birisi peteklerde kir birikmesinden dolayı meydana gelen tıkanma sorunudur. Bu sorun büyüdüğünde kombinizi yavaşlatır ve motorun, pompanın vb. çabuk yorulmasına neden olur.

petek temizleme
Güneşli Petek Temizleme

Petek temizletmeme maliyeti nedir? Kombilerde kullanıcı hatalı arızaları garanti kapsamaz ve periyodik temizlik yapılmaması kullanıcı hatalarından birisidir. Bu da herhangi bir arıza durumunda peteklerde tortu birikmiş olmasının garantiden çıkarabileceği anlamına gelir. Bu ise başlı başına mali bir yük demektir.

Kışlık petek bakımları enerji kazanımını %30 artırır. Bu enerji kazanımı %30 bütçe kazanımı demektir. Yani 450 tl fatura için 150 tl kâr demek. Özetle petek temizliği 450-150=300 tl ‘ye kadar fatura tasarrufu sağlayabilir. Petek temizletmenin kazancı düşünüldüğünde maliyetinin düşük olduğu anlaşılabilir.

Ne Zaman Petek Temizletilir?

Petekleri temizletmek için en uygun zaman kış aylarıdır. Bu sayede performansı nasıl etkilediğini kolayca fark etmek mümkündür. Peteklerinizin temizlenmeye ihtiyacı olup olmadığını anlamak için öncelikle kombi ve petek performansınızın en ideal durumunu bilmeniz gerekir. Çoğu zaman peteklerin; evin ısı yalıtımı, diğer evlerle ısı alışverişi vb. dış etkenlerle ne kadar ısındığını anlamak zordur. Evinizin gerçekte ne kadar ısındığını anlamak için kombinizin ve peteklerin ilk zamanki performansını bilmeniz gerekir. Eğer yeni bir evde değilseniz peteklerinizin ne kadar ısındığını veya ısınabildiğini anlamanın tek yolu; öncelikle ‘temizde olsalar’ petekleri temizletmekten geçiyor.

Güneşli Petek Temizleme Petekleriniz temizken evinizi ısıtma kapasitesini bildiğinizde kirlendiğini ve yeterince ısıtmadığını anlamak kolaylaşır. Petek temizletme zamanının geldiğini anlamanın diğer yolu kombiyi açmanıza rağmen peteklerin ve evin ısınamamasıdır. Bu durumda kombinin performansının düşük olduğunu düşünmek yerine, peteklerde tortu biriktiği düşünülebilir.

Radyatörün Kirli mi Yoksa Hava mı Sıkışmış?

Radyatörlerde ısının homojen dağılmasını engelleyen iki sorun vardır; çamur ve hava. Çamur radyatörün alt kısmında birikir ve zamanla yukarıya doğru birikmeye devam eder. Radyatörde ki hava ise yukarıda sıkışır. Radyatördeki çamuru temizlemek için yıkamak, havayı çıkarmak için ise içerisinde ki suyu çıkarmak yeterlidir.  Radyatörlerde tortu birikme sorunu sıklıkla tekrar ettiği için uyguladığımız kimyasallar ile bu süreci uzatır ve petekleri aylarca sorunsuz kullanmanız için hazır hale getiririz.

Güneşli Petek Temizleme
Güneşli Petek Temizleme

Güneşli Petek Temizleme Peteklerin kirlendiğini anlamak sanıldığı kadar zor olmayabilir. Bazen petekler sadece ısınmamakla kalmaz başka belirtiler vererek yıkanma zamanının geldiğini belli eder. Eğer bu işaretlerden biri varsa peteklerinizi yıkatma zamanı gelmiş demektir:

  • Radyatörde soğuk bölgeler var
  • Radyatörün havası alındığında çamur akar
  • Radyatörler sık sık kanar (koyu renk sıvı kaçırır)
  • Çalışma pompası kırıktır veya sızıntı yapar
  • Kombi de çalışma sesi yüksek tonlarda çıkar

Bu durumlardan bazıları kombinizde kalıcı hasara sebep olabileceğinden peteklerin temizlenmesi önerilir. Çamur ısıtma sistemleri için zararlıdır ve kısa sürede sistemin eskimesine neden olabilir.

 petek temizleme
Güneşli Petek Temizleme

İstanbul Güneşli’ de petek temizleme hizmeti veren firmamız çağrılarınıza 24 saat içerisinde cevap verir. Randevunuzu aldıktan sonra kısa süre içerisinde kombi ve petek bakımlarınızı yaparız. Rutin bakımları oluşturup, bize danışarak arızaları en etkili ve kalıcı şekilde giderebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *